پرونده برق نباید سیاست‌زده باشد

تاریخ:

*بیانیه چهارچوب هماهنگی و توییت سفیر جمهوری اسلامی در مورد اینکه «پرونده برق نباید سیاست زده باشد»*

 

محمدصادق الهاشمي

 

بیانیه چهارچوب هماهنگی به‌وضوح با دخالت‌های آمریکا در سیاست‌های عراق، بخصوص سیاست‌های اقتصادی اعلام مخالفت کرد. چهارچوب هماهنگی آمریکا را مسئول نابسامانی برق در عراق دانست و تأکید کرد که آمریکایی‌ها بیش از آنکه بخواهند با ایران دشمنی کنند، با عراق دشمنی کرده‌اند.

آقای آل صادق سفیر جمهوری اسلامی در عراق نیز با انتشار توییتی بیانیه چهارچوب هماهنگی را تائید کرد که در این مورداشاره به چند نکته لازم است:

اول: با توجه به شرایط سخت ایران و بحران اقتصادی و افزایش نرخ دلار، اما ایران هرگز به قطع برق و گاز صادراتی به عراق فکر نکرده و در طول 12 سال گذشته کاملاً سخاوتمندانه برق و گاز را به عراق منتقل کرده است، بااینکه آمریکا مانع پرداخت بهای این صادرات به ایران می‌شود و این امر باعث شد که ایران گاز و برق را به‌صورت نسیه و بدون تعیین مهلت پرداخت به عراق بفروشد. لذا ملت عراق باید این رفتار بزرگوارانه‌ی ایران را بدانند و متوجه خطر دشمنی‌های آمریکا با عراق باشند که علناً با ملت عراق وارد جنگ شده است.

دوم: آمریکا عامدانه با منع پرداخت بهای برق و گاز به ایران، به دنبال به‌زانو درآوردن ملت عراق است. همه‌ی ما می‌دانیم که انرژی نقش مهمی در زندگی روزمره ملت عراق دارد و هرگونه تعطیلی این بخش باعث نابودی اقتصاد عراق می‌شود.

سوم: آشکار است که آمریکا جنگ باسیاست‌های خدماتی و اقتصادی دولت شیاع السودانی را آغاز کرده است و به دنبال ایجاد مشکلات بزرگی برای این دولت و جلوگیری از موفقیت آن است. بخصوص پس‌ازاینکه دولت جدید توانست دستاوردهای قابل‌توجهی در بخش‌های خدماتی به مردم ارائه دهد.

چهارم: دولت عراق و چهارچوب هماهنگی باید برای مقابله با دخالت‌های آمریکا در امور خدماتی عراق قاطعانه موضع‌گیری کنند. بیانیه‌ی چهارچوب هماهنگی باید در میدان عمل اجرا شود. در غیر این صورت عراق نمی‌تواند از سایه‌ی هژمونی آمریکا بر سیاست‌های مالی و اقتصادی خود رها شود. هرگونه تساهل در این زمینه آمریکا را تشویق خواهد کرد که در بخش‌های دیگر عراق دخالت کند.

پنجم: اگر مشکل آمریکا فقط با ایران بود، طبیعتاً جایگزین مناسب را برای عراق فراهم می‌کرد. بخصوص اینکه عراق با شرکت‌های آمریکایی و آلمانی قراردادهای متعددی امضا کرده که هیچ‌کدام هنوز اجرا نشده است.

ششم: دخالت‌های آمریکا در بخش انرژی عراق، در حالیکه آمار جمعیت عراق رو به افزایش است، بحران‌های خدماتی خطرناکی را در آینده در پیش خواهد داشت، و سیطره‌ی آمریکا بر این بخش مستلزم موضع‌گیری قاطعانه‌ی دولت عراق است.

هفتم: بیانیه‌ی سفیر ایران در عراق به‌وضوح آمریکا را مسئول این مشکل دانسته و چهارچوب هماهنگی و دولت عراق را مسئول حل این مشکل دانست.

هشتم: آمریکا جنگ جدیدی بر علیه ملت عراق و چهارچوب هماهنگی و دولت شیاع السودانی آغاز کرده و از هم‌اکنون برای جلوگیری از پیروزی آن‌ها در انتخابات آینده برنامه‌های خود را آغاز کرده است.

 

 

١٠/٧/٢٠٢٣

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

عضویت در خبرنامه

spot_img

محبوب

مطالب مرتبط
Related

ریشه‌های عمیق مسیحیت در عراق: از شکوفایی تا چالش‌ها

ریشه‌های عمیق مسیحیت در عراق: از شکوفایی تا چالش‌ها علی...

آیا سرمایه‌گذاری کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در عراق به حفظ امنیت و ثبات این کشور و منطقه کمک خواهد کرد؟

آیا سرمایه‌گذاری کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در عراق...

انفجار جمعیت: عراق در مرحله دوم گذار جمعیتی

انفجار جمعیت: عراق در مرحله دوم گذار جمعیتی علی نوریان بخش...

احیای خط لوله کرکوک-جیهان: چه آینده‌ای در انتظار صادرات نفت اقلیم کردستان خواهد بود؟

احیای خط لوله کرکوک-جیهان: چه آینده‌ای در انتظار صادرات...