ابعاد از سرگیری دوباره عملیات مقاومت عراق

تاریخ:

ابعاد از سرگیری دوباره عملیات مقاومت عراق

در تاریخ 20 ماه جاری پایگاه نظامی کالسو در استان بابل عراق با انفجارهای شدیدی رو به رو شد که در اثر آن 1 نیروی الحشد الشعبی شهید شده و 8 نفر دیگر زخمی شدند (منبع). نکته قابل توجه در این حادثه وجود تناقض‌هایی در روایت طرف‌های مرتبط با آن بود.

از سویی الحشد الشعبی به‌عنوان یک سازمان دولتی صرفاً این موضوع را انفجار اعلام کرده و وعده انجام تحقیقات را داد (منبع) و از سویی دیگر کمیته “الاعلام الامنی” به‌عنوان ارگان رسانه‌ای نهادهای نظامی و امنیتی عراق قاطعانه اعلام‌کرد علت انفجار صرفاً حادثه‌ای درون پادگان بوده و پیش و پس از انفجار فعالیت هوایی وجود نداشته‌است (منبع). در این میان طرف سومی هم وجود داشت و آن مقاومت اسلامی عراق بود که طی بیانیه‌ای همان شب از حمله به هدفی حیاتی در ایلات خبر داد و این حمله را پاسخی به نقض حاکمیت ملی عراق توسط رژیم صهیونیستی اعلام‌کرد (منبع).

این تناقض در واکنش‌ها بازتاب منطقه‌ای را هم با خود به‌همراه داشت و برای نمونه جنبش حماس طی بیانیه‌ای این حادثه را محکوم کرده و در بیانیه خود روایت مقاومت اسلامی را عراق را پذیرفته‌بود (منبع). به نظر می‌رسد این تناقض صرفاً یک اتفاق نباشد و ادامه دو نگرش در میان احزاب شیعی عراق در زمینه تعامل با جنگ غزه و اشغالگری آمریکایی‌ها باشد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

 

بیان علت تناقض موجود

به نظر می‌رسد این بیانیه‌ها از طرف دو جریان در میان نخبگان سیاسی شیعی در عراق صادر شده باشد. بیانیه‌های الحشد الشعبی و کمیته الاعلام الامنی از سوی دولت و اکثریت احزاب چارچوب هماهنگی است که خواهان تعامل در زمان فعلی با آمریکا و حل مشکل اشغالگری آن از طریق دیپلماسی هستند و در زمینه جنگ غزه هم خواهان اتخاذ موضع عراق علیه رژیم صهیونیستی در سطح سیاسی -و نه نظامی- می‌باشند.

از سوی دیگر بیانیه مقاومت اسلامی را می‌توان روایت گروه‌های مسلح شیعی دانست که عضو آن می‌باشند و تعداد آنها 4 گروه می‌باشد که عبارت‌اند از “کتائب حزب‌الله، کتائب سیدالشهداء، جنبش نجبا و جنبش انصارالله الاوفیا” (منبع). از میان این گروه‌ها فقط جنبش حقوق که بازوی نظامی کتائب حزب‌الله است و 5 نماینده در چارچوب هماهنگی دارد، به‌همراه تعداد اندکی از دیگر نمایندگان این چارچوب حامی نگرش نظامی مقاومت اسلامی در قبال جنگ غزه و اشغالگری آمریکا هستند. در نتیجه این دسته در چارچوب هماهنگی اقلیت می‌باشد.

بررسی واکنش مقاومت اسلامی به حادثه اخیر

در پاسخ به این حادثه مقاومت اسلامی حمله‌ای به ایلات داشت و به نظر می‌رسد واکنش سریع مقاومت نکته مثبتی از نظر قاطعیت و آمادگی آن در برابر رژیم صهیونیستی (بر اساس روایت مقاومت از حادثه مربوطه) باشد.

اما تحرکات مقاومت عراق در روزهای گذشته به این موضوع ختم نشد و مقاومت اسلامی حملاتی با 5 راکت به پادگان خراب الجیر تحت اشغال آمریکایی‌ها در سوریه داشت (منبع). به نظر می‌رسد علت اولیه این موضوع نارضایتی مقاومت از عملکرد دولت السودانی در زمینه تلاش برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق به‌وسیله دیپلماسی باشد.

باید توجه داشت بازگشت عملیات‌های مقاومت اسلامی به نقطه حمله به پادگان‌های آمریکایی، بازگشت به نقطه اول باشد. موضوعی که بخشی از نتایج آن ترور برخی از مسئولان میانی در مقاومت اسلامی عراق مانند ابوباقر الساعدی از کتائب حزب‌الله (منبع) و ابوتقوی السعیدی از جنبش نجبا (منبع) طی 2 حمله جداگانه بود. به‌طور کل اگر حملات مقاومت اسلامی عراق در راستای یک هماهنگی وسیع با طرف‌های دیگر محور مقاومت در فلسطین، ایران، لبنان و یمن و برای فشار بر آمریکایی‌ها و در نتیجه فشار بر روی رژیم صهیونیستی برای قبول آتش بس در غزه باشد، می‌توان گفت طرحی گسترده و جسورانه است که باید از نظر پاسخ در سطح ترور رهبران مقاومت هم مقاومت اسلامی عراق آماده باشد. اما اگر این حملات مانند گذشته باشد به نظر می‌رسد سطح فرسایش آن برای دولت عراق و احزاب شیعی و خود فرماندهان مقاومت عراق بالا بوده و چه‌بسا مقاومت عراق تمرکز خود را مانند حزب‌الله یا انصارالله برای فرسایش و مشغول کردن رژیم صهیونیستی در جبهه‌ای مشخص بگذارد از نظر نتیجه بخشی و همراهی افکار عمومی در سطح جهان عرب و جهان اسلام برای مقاومت عراق بهتر باشد.

 

سخن پایانی

به نظر می‌رسد یکی از علل تباین در روایت‌های عراقی از حادثه اخیر و پس از آن حمله به پادگان‌های تحت اشغال آمریکایی‌ها در سوریه را باید در امتداد همان اختلاف در نگرش در میان گروه‌های شیعی دانست. اما همزمان باید دقت داشت که حملات علیه آمریکایی‌ها نباید باعث تأثیرگذاری بر تلاش‌های دولت فعلی عراق از نظر خدمات رسانی و عمران شود زیرا چنین امری تأثیری منفی بر پایگاه اجتماعی این دولت و احزاب حامی وی خواهد داشت و باید به یاد داشت با وجود اختلاف در نگرش اما همین احزاب حامی دولت پایگاه سیاسی حامی مقاومت اسلامی عراق را تشکیل می‌دهند.

 

شهاب نورانی فر

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

عضویت در خبرنامه

spot_img

محبوب

مطالب مرتبط
Related

 تحلیل کانال مطالعات عراق پیرامون سفر اخیر السودانی به آمریکا 

 تحلیل کانال مطالعات عراق پیرامون سفر اخیر السودانی به...

تلاش واشنگتن برای مانع تراشی در توافق راهبردی میان ترکیه و عراق

تلاش واشنگتن برای مانع تراشی در توافق راهبردی میان...

دلایل وابستگی ارزی عراق به آمریکا

دلایل وابستگی ارزی عراق به آمریکا در تاریخ 31 ژانویه...

بررسی موانع گسترش روابط تجاری میان ایران و عراق

بررسی موانع گسترش روابط تجاری میان ایران و عراق   با...